H.Nishiyama - Karate-Kobudo Rožnov p. Rad.

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Informace > Osobnosti
sensei Hidetaka Nishiyama
( ∗ 10. 10. 1928 Tokyo JAP   † 7. 11. 2008 Los Angeles USA )

Hidetaka Nishiyama ( japonsky  西山 英 隆 ).
Jeho otec byl právník a mistr kendo. Během Nishiyamova dětství bylo karate v Japonsku většinou neznámé a děti musely na střední škole trénovat buď Judo nebo Kendo. Hidetaka Nishiyama se začal učit Kendo v roce 1933 a Judo v roce 1938. Jeho instruktor Kendo, Moorio Mochida, měl silný a trvalý vliv na vývoj japonské mládeže v bojových uměních.
V roce 1942 získal černý pás v Judo a v roce 1943 v Kendo (postupně dosáhl úrovně 3. Dan).
V roce 1943 začal trénovat karate v Hombu dojo Gichina Funakoshiho. Jeho  zájem o karate podnítily dvě věci. Starou knihou napsanou samurajem, mistrem meče  (Nishiyama odhadoval, že kniha byla napsána kolem roku 1550) a film Akiry Kurosawy Zoku Sugata Sanshiro.
Před koncem druhé světové války sloužil Nishiyama v japonském císařském námořnictvu a během tohoto krátkého období nebyl schopen pokračovat v tréninku karate.
V roce 1945 Nishiyama nastoupil na univerzitu Takushoku ke studiu ekonomie, kde se stal členem uznávaného a úspěšného klubu karate. O čtyři roky později se stal kapitánem univerzitního karate týmu. Podílel se na vytvoření All-Japanese Academic Karate Association.
V roce 1946 získal v karate 1. Dan a v roce 1948 pak 2. Dan.
V roce 1949 sensei Nishiyama pomohl založit Japonskou asociaci karate (JKA), japonsky Nihon Karate Kyōkai. Stal se ředitelem zahraničního oddělení JKA. Podílel se na tréninku a vysílání japonských instruktorů karate do světa. V té době byla kata standardizována tříčlennou technickou komisí nejvyšších instruktorů, jejíž součástí byl i s.Nishiyama.
V roce 1950 mu byl udělen 3. Dan Gichinem Funakoshim.
V roce 1951 dokončil univerzitní studium ekonomie a stal se členem představenstva JKA. Po krátkém odbobí práce u Shell Oil začíná pracovat pro JKA na plý úvazek jako vedoucí tréninkového programu instruktorů JKA. Dohlížel na tento úsek až do konce padesátých let.
V roce 1952 začal Nishiyama učit karate americký vojenský personál Strategického leteckého velení (SAC). Dalšími instruktory karate tohoto programu byli Masatoshi Nakayama a Isao Obata.
V roce 1953 pozval generál vzdušných sil Spojených států Curtis LeMay několik instruktorů včetně Nishiyamy na prohlídku amerických leteckých základen na severoamerické pevnině. Byla to první mise v historii, která představila karate mimo Japonsko. Skupina představitelů japonských bojových umění zastupujících judo, karate a kendo byla pozvána velením letectva USA k provedení řady demonstrací bojových umění na 50 amerických leteckých základnách.
V roce 1960 vydal Nishiyama svou první knihu Karate: The Art of Empty-Hand Fighting (spoluautor Richard Brown). Tato práce byla uznána jako klíčová učebnice karate a na obálce dotisku z roku 1990 bylo uvedeno, že se prodalo přes 300 000 výtisků. Je také autorem prvních metodicky vypracovaných pravidel sportovních soutěží karate.
V červnu 1960 byl Hidetaku Nishiyamovi udělen 5.Dan v Shotokan karate.
V červenci 1961 se Nishiyama na pozvání svých studentů z SAC přestěhoval do USA a založil All American Karate Federation (AAKF). Zhruba v tomto období Tsutomu Ohshima pozval Nishiyamu, aby se ujal vedení jeho studentů karate v USA, protože Ohshima plánoval návrat do Japonska po ukončení vysokoškolského studia v USA. Vzájemná dohoda však nefungovalo k jejich spokojenosti a stala se zdrojem konfliktu mezi oběma mistry.
V roce 1965 uspořádal sensei Nishiyama první turnaj karate dobré vůle mezi USA a Japonskem. Napsal dlouhý dopis o stavu turnajů karate publikovaný v roce 1967 časopisem Black Belt . V tomto dopise varoval před riziky z důvodu startu nezkušených zápasníků a nekvalifikovaných funkcionářů.
V roce 1968 uspořádal první světový turnaj v karate, který se konal v Los Angeles Memorial Sports Arena.
V roce 1973 Nishiyama spoluzakládal Panamerickou unii karate a byl zvolen jejím prvním výkonným ředitelem. Výkonným ředitelem Mezinárodní amatérské federace karate (IAKF) se stal v roce 1974. První mistrovství světa v karate IAKF se konalo v Los Angeles v roce 1975. Organizace se později transformovala v roce 1985 jako International traditional karate federation (ITKF). V roce 1979 se AAKF stala American Amateur Karate Federation (a zachovala si stejnou zkratku). Hidetaka Nishiyama byl zvolen jako inaugurační prezident nového AAKF.
Během 80. let působil Nishiyama v různých administrativních rolích, včetně prezidenta JKA International (USA), předsedy AAKF a prezidenta ITKF. Sídlil v Los Angeles, kde se usadil se svou rodinou. Karate ale vyučoval na seminářích po celém světě. Sensei Nishiyama byl uveden na obálce vydání časopisu Black Belt z prosince 1986. V roce 1989 vydal příručku Traditional Karate Coach's Manual.
Na počátku 90. let Nishiyama odmítl spojit svou organizaci ITKF s World Union of Karate-Do Organizations (WUKO, dnes WKF) a způsobil, že Mezinárodní olympijský výbor pozastavil uznání WUKO jako mezinárodního řídícího orgánu amatérského karate. ITKF a WUKO se měly sloučit a vytvořit jednotnou organizaci karate, ale to se nepovedlo vzhledem k rozdílným pohledům na soutěžní pravidla, hodnocení zápasů a sestav kata. (WUKO/WKF bylo později uznáno Mezinárodním olympijským výborem jako zastupující organizace amatérského karate a v roce 2020 se mělo zůčastnit Mezinárodních olympijských her).
V roce 1999 ocenil Senát USA s.Nishiyamu předáním americké vlajky, která byla vztyčena v den Nishiyamových narozenin téhož roku nad americkým Kapitolem ve Washingtonu DC. Vlajka mu byla předána jako uznání jeho přínosu tradičnímu karate. Na žádost amerického senátora Slade Gortona se v průvodním dopise uvádí: „Chtěl bych vám poděkovat za vaše mnohaleté služby v této zemi. Vaše úsilí při předávání umění karate ozbrojeným silám Spojených států bylo nezměrné. Jménem vašich vděčných studentů a přátel vám přeji to nejlepší ve vašem snažení. “
V květnu 2000 byla Nishiyama poctěn, když se v Moskvě konal Nishiyama Cup, první oficiální událost karate pořádaná v Rusku od konce Sovětského svazu .
Dne 3. listopadu 2000 mu japonský císař udělil Řád posvátného pokladu 4. třídy (Zlaté paprsky s růžicí) na ceremoniálu v areálu tokijského císařského paláce. Nishiyama byl v uvedeném roce jedním z pouhých 11 příjemců oceněných za svou práci mimo Japonsko.
V říjnu roku 2001 byl s.Nishiyama poctěn během prvního mistrovství světa v tradičním karate v Polsku důstojnickým křížem Řádu za zásluhy Polské republiky. Cenu předal polský prezident Aleksander Kwaśniewski.
1. listopadu 2003 udělila International Sport Karate Association (ISKA) Nishiyamovi hodnost 10. dan . Organizace ISKA uvedla, že „mistr Nishiyama se nejprve pokusil odmítnout ocenění ale byl dojat srdečnou náklonností vedení ISKA.“ Kaligrafie pro certifikát byl vytvořena Eri Takasem.
Hidetaka Nishiyama zemřel 7. listopadu 2008 v Los Angeles po dlouhém boji s rakovinou plic. Jeho pohřeb se konal 30. listopadu v buddhistickém chrámu Hompa Hongwanji v Los Angeles za účasti více než 500 lidí. Zůstala po něm jeho manželka Yohko a jejich tři dcery: Yumi, Amy a Nami.
10. října 2009 udělila organizace ITKF s.Nishiyamovi posmrtně stupeň 10.Dan. Toto ocenění přijala jeho dcera Nami. Předseda ITKF Richard Jorgensen vzpomínal: „[Nishiyama] vždy říkal, že nikdy nechtěl dosáhnout stupně 10. Danu, protože věřil, že když to udělá a získá nejvyšší hodnost, znamená to, že jeho učení a jeho život skončil ... Dokud by žil, nikdy by tento stupeň nepřijal. “
(wikipedia.org)
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky