Historie - Karate-Kobudo Rožnov p. Rad.

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

O nás
Historie oddílu Karate - Kobudo

Oddíl Karate Rožnov založili v roce 1985 Zdeněk Hanáček a Lubomír  Tomášek, bývalí členové oddílu Karate Frenštát pod Radhoštěm. Oddíl je  součástí Tělovýchovné jednoty Rožnov pod Radhoštěm. V době svého  založení byl oddíl členem Severomoravského svazu Karate (WUKO, sportovní  karate).
Vzhledem k nedostatku informací a s tím související stagnací  rozvoje začali trenéři hledat další informace i v příbuzných bojových  uměních. V roce 1991 se náš oddíl začal okrajově věnovat okinawskému  bojovému umění Kobudo, systému boje se zbraněmi majicími svůj původ v  rolnickém nářadí. Své znalosti jsme si rozšiřovali na seminářích a  soustředěních vedených německým senseiem Rainerem Siebertem (8.Dan GENDAI Kobudo). Náš oddíl se zaměřil především na Hanbó, Bó, Tessen a částečně i  na Tonfu a Sai.
Bývalý člen našeho oddílu Jiří Hrachovec zakládá po změně svého  pracoviště oddíl karate pod SKP Vsetín. V roce 1992 se na letním soustředění  setkává Jirka s trenérem jihlavského oddílu karate Luďkem Čibou, který  má letité zkušenosti s tradičním karate. Luděk v této době cvičil pod  vedením Aleše Rotha z Brna, který byl společně s několika přáteli již  několik let v kontaktu s italským senseiem Waltrem Corrou, jinak žákem v  Itálii působícího japonského senseie Hiroshi Shiraie (10.Dan). Ten byl  zároveň prezidentem Evropské federace tradičního karate (ETKF), jako  součásti celosvětové organizace  International Traditional Karate  Federation (ITKF), vedené a založené v roce 1972 senseiem Hidetaka  Nishiyamou (10.Dan), žákem zakladatele moderního karate-do senseie  Gichina Funakoshiho. Díky napojení na mistry tradičního karate se začaly  dostávat i do našeho oddílu dříve nedostupné informace o základních  principech vytváření a předávání energie v karate, o taktice boje a  etice. Během prvního roku společných návštěv se k nám přidali i pomocný  trenér oddílu SKP Vsetín Radek Kleibl a trenéři vsetínského oddílu SKTBU  Vsetín Robert Dobeš a Michael Březáček.
Od roku 1993 došlo k zahájení příprav a následně vzniku nové  organizece Českého svazu tradičního karate (ČSTK), do kterého jsme  přestoupili společně s dalšími oddíly, majícími zájem na prohlubování  znalostí tradičního karate. Karate, které je zaměřeno na účinnost  prováděných technik a na původní principy karate jako sebeobranného  bojového umění, nikoliv čistě sportovního odvětví. V roce 1997 došlo k  transformaci ČSTK na organizaci České federace tradičního karate (ČFTK) a  jejího přijetí do mezinárodní organizace ITKF.
Po úmrtí senseie H.Nishiyamy v roce 2008 narůstají neshody v dalším  směřování ITKF.  Velká část národních organizací karate pod vedením senseie
Włodzimierze Kwiecińského (8.Dan) vytváří na přelomu roku 2013 a 2014 mezinárodní organizaci World  Traditonal Karate-Do Federation (WTKF), skládající se v současnosti ze dvaceti tři státních organizací tradičního karate. Naše tehdejší národní organizace ČATK byla mezi jedním z jeho zakládajících členů.
Česká národní organizace ČATK spolu s některými dalšími národními organizacemi vytváří v roce 2019 novou mezinárodní organizaci World Budo Karate Association (WBKA). Náš oddíl se tak roku 2020 stává zakladajícím členem nové národní organizace České aliance tradičního karate-do (CTKA), která se vrací zpět do struktury mezinárodní WTKF.
V posledních letech se počet aktivních členů našeho oddílu pohybuje  mezi 40 až 50 členy z řad dětí od 6 let až po seniory. Veškerá výuka je  zaměřena na trénink tradičního karate.
 
Copyright 2015. All rights reserved.
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky