Historie oddílu Karate - Kobudo
Oddíl Karate Rožnov založili v roce 1985 Zdeněk Hanáček a Lubomír Tomášek, bývalí členové oddílu Karate Frenštát pod Radhoštěm. Oddíl je součástí Tělovýchovné jednoty Rožnov pod Radhoštěm. V době svého založení byl oddíl členem Severomoravského svazu Karate (WUKO, sportovní karate).
Vzhledem k nedostatku informací a s tím související stagnací rozvoje začali trenéři hledat další informace i v příbuzných bojových uměních. V roce 1991 se náš oddíl začal okrajově věnovat okinawskému bojovému umění Kobudo, systému boje se zbraněmi majicími svůj původ v rolnickém nářadí. Své znalosti jsme si rozšiřovali na seminářích a soustředěních vedených německým senseiem Rainerem Siebertem (8.Dan GENDAI Kobudo). Náš oddíl se zaměřil především na Hanbó, Bó, Tessen a částečně i na Tonfu a Sai.
Bývalý člen našeho oddílu Jiří Hrachovec zakládá po změně svého pracoviště oddíl karate pod SKP Vsetín. V roce 1992 se na letním soustředění setkává Jirka s trenérem jihlavského oddílu karate Luďkem Čibou, který má letité zkušenosti s tradičním karate. Luděk v této době cvičil pod vedením Aleše Rotha z Brna, který byl společně s několika přáteli již několik let v kontaktu s italským senseiem Waltrem Corrou, jinak žákem v Itálii působícího japonského senseie Hiroshi Shiraie (10.Dan). Ten byl zároveň prezidentem Evropské federace tradičního karate (ETKF), jako součásti celosvětové organizace International Traditional Karate Federation (ITKF), vedené a založené v roce 1972 senseiem Hidetaka Nishiyamou (10.Dan), žákem zakladatele moderního karate-do senseie Gichina Funakoshiho. Díky napojení na mistry tradičního karate se začaly dostávat i do našeho oddílu dříve nedostupné informace o základních principech vytváření a předávání energie v karate, o taktice boje a etice. Během prvního roku společných návštěv se k nám přidali i pomocný trenér oddílu SKP Vsetín Radek Kleibl a trenéři vsetínského oddílu SKTBU Vsetín Robert Dobeš a Michael Březáček.
Od roku 1993 došlo k zahájení příprav a následně vzniku nové organizece Českého svazu tradičního karate (ČSTK), do kterého jsme přestoupili společně s dalšími oddíly, majícími zájem na prohlubování znalostí tradičního karate. Karate, které je zaměřeno na účinnost prováděných technik a na původní principy karate jako sebeobranného bojového umění, nikoliv čistě sportovního odvětví. V roce 1997 došlo k transformaci ČSTK na organizaci České federace tradičního karate (ČFTK) a jejího přijetí do mezinárodní organizace ITKF.
Po úmrtí senseie H.Nishiyamy v roce 2008 narůstají neshody v dalším směřování ITKF. Velká část národních organizací karate pod vedením senseie Włodzimierze Kwiecińského (8.Dan) vytváří na přelomu roku 2013 a 2014 mezinárodní organizaci World Traditonal Karate-Do Federation (WTKF), skládající se v současnosti ze dvaceti tři státních organizací tradičního karate. Naše tehdejší národní organizace ČATK byla mezi jedním z jeho zakládajících členů. Česká národní organizace ČATK spolu s některými dalšími národními organizacemi vytváří v roce 2019 novou mezinárodní organizaci World Budo Karate Association (WBKA). Náš oddíl se tak roku 2020 stává zakladajícím členem nové národní organizace České aliance tradičního karate-do (CTKA), která se vrací zpět do struktury mezinárodní WTKF.V posledních letech se počet aktivních členů našeho oddílu pohybuje mezi 40 až 50 členy z řad dětí od 6 let až po seniory. Veškerá výuka je zaměřena na trénink tradičního karate.